Rok Andrzeja Patrycego Nideckiego

IMG_8767

 
6 grudnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie o Andrzeju Patrycym Nideckim, którego rok obchodzimy w Oświęcimiu. Artystyczną wizją  opartą o fakty z życia oświęcimskiego uczonego uczciliśmy jego pracę, a także stan społeczny, karierę i poważanie jakim cieszył się dzięki swoim twórczym dokonaniom w renesansowym świecie,.  Jego życiorys, w którym mocno zaznacza się przyjaźń  z Janem Kochanowskim, stawia go w gronie najznakomitszych postaci tamtych czasów. W przedstawieniu oprócz wspomnień
Nideckiego dotyczących różnych etapów jego życia, pojawiły się przede wszystkim nawiązania do jego miasta rodzinnego. Należy również wspomnieć o tym, że Andrzej Patrycy to nie tylko uczony, którego dzieła były znane w całej Europie. Był również sekretarzem królewskim, biskupem, a wierny swemu domowi rodzinnemu, miejscu, z którego pochodził fundatorem pensji dla młodych ludzi, którzy chcieli się kształcić. Przedstawienie było wzbogacone  utworem „ Nieście chwałę mocarze”  Mikołaja
Gomółki, uznawanego za pierwszego polskiego kompozytora narodowego oraz tańcem dworskim wykonanym przez naszych uczniów.

 

Marta Miler

Skip to content