Łączy nas pamięć

30708179_2024799437846320_3573084272518496256_n

 

 

19 kwietnia 2018 roku, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki z SP 2 w Oświęcimiu rozdawały przechodniom wykonane podczas szkolnych zajęć papierowe żonkile, symbolizujące powstańczy zryw. Szkoła przyłączyła się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji, zorganizowanej po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pod patronatem Prezydenta RP oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Dlaczego żonkile? Tradycję zapoczątkował Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej a po wojnie kardiochirurg, który co roku składał bukiet z żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil to symbol odradzającego się życia, potęgi miłości i nadziei, zdolnych pokonać śmierć.
Julka Pochopień, Ania Kulak, Wiktoria Chromik i Julka Drabczyk, uczennice kl. II gimnazjum, w czasie godzinnego spaceru rozdały mieszkańcom Oświęcimia prawie sto żonkili. „Do udziału w akcji zachęciła nas wychowawczyni, opowiadając o powstaniu żydowskim na lekcji języka polskiego. Lubimy pomagać, a to było dla nas nowe wyzwanie i ciekawe doświadczenie, kiedy spotykałyśmy ludzi różnie reagujących na wręczane żonkile. Jedni byli serdeczni i życzliwi, inni nieufni, niektórzy zamienili nawet kilka słów i widać było, że nasza akcja wzbudziła zainteresowanie. Nie spodziewałyśmy się takiego odzewu. To był też mały sprawdzian naszej wiedzy, skuteczna motywacja do nauki historii – z uśmiechem podsumowują swoje działania.
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” ma swoich znanych ambasadorów, takich jak Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski (JIMEK), Dawid Ogrodnik. Uczniowie SP 2 w Oświęcimiu, choć nie tak znani, w swoim środowisku również pełnią rolę ambasadorów znaczących przedsięwzięć, potwierdzając swoją postawą prawdziwość hasła „Łączy nas pamięć”

 

“Gazeta Krakowska”:

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/a/oswiecim-wolontariuszki-ze-szkoly-podstawowej-nr-2-rozdawaly-mieszkancom-zonkile-pamieci-zdjecia,13119779/

oswiecimonline:

http://www.oswiecimonline.pl/oswiecim-pamietali-o-polskich-zydach/

Skip to content