Wymiana i projekt:

img_3206

„Młodzi Pamięć Miejsca. Skradziona młodość. Europejska młodzież w czasie Drugiego konfliktu światowego”.
W listopadzie uczniowie włoskiego gimnazjum przyjechali do Oświęcimia, aby spotkać się z uczniami naszej szkoły, odkrywać miejsca pamięci, poznawać historię naszego regionu oraz pracować nad projektem „Giovani Memoria Luoghi”, obejmującym temat refleksji nad sytuacją młodych ludzi, których świat legł w gruzach w momencie wybuchu II wojny światowej. Temat ten poprowadzony i podejmowany był przez pana prof. Dina Renato Nardelliego w formie warsztatów w Miejskim Gimnazjum nr 2. Nasi uczniowie pracowali  pod opieką włoskich nauczycieli, natomiast dla włoskich dzieci warsztaty przygotowały nauczycielki: p. Marta Miler i p. Jolanta Mączko.
Zajęcia były prowadzone po wizycie w Auschwitz- Birkenau- miejscu, które posiada dzisiaj odmienne znaczenia dla różnych narodów. To symbol najgorszego zła, którego może dokonać człowiek, a także symbol braku człowieczeństwa. Korzystając z pozostawionych śladów, uczniowie musieli uruchomić własną wyobraźnię po to, aby zrozumieć, jak doszło do takiego okrucieństwa. Dzieci z przeszłości mogły „mówić” do dzieci współczesnych poprzez relacje i przedmioty codziennego użytku. Kiedy uczniowie patrzyli na zdjęcia rzeczy, które mogły należeć do ich rówieśników, próbowali opowiedzieć ich historię. Wiedzieli już, że wśród ofiar Holokaustu było 1,5 mln dzieci – takich samych jak one, których rodzice nie byli w stanie ochronić.
Obejrzenie filmu „Ambulans”, było punktem wyjścia do dyskusji na temat sytuacji dzieci w czasie zagłady. Zastanawialiśmy się także nad życiem rodzinnym oprawców, którzy w bestialski sposób traktowali niewinne, młode istoty, a przecież często mieli własne dzieci, byli wzorowymi mężami i ojcami. Nauczycielki przybliżyły także uczniom z Włoch postać Janusza Korczaka, który w tych trudnych czasach wojny do wychowanków, którzy rozpoczynali drogę życia, mawiał: – Dajemy wam tęsknotę za lepszym życiem, którego nie ma, a które kiedyś będzie. Może ta tęsknota doprowadzi was do Boga, Ojczyzny i miłości”.

Koordynator wymiany
Marta Miler

Skip to content