VI Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim 4-6 kwietnia 2014 r.

IMG_6015

            Pomysł organizacji konkursu modeli kartonowych zrodził się w 2006 r. Oświęcim znany jest z tradycji modelarskich oraz osiągnięć w tej dziedzinie. To tu właśnie prowadził swoje pracownie modelarskie Pan Stanisław Cichoń – wychowawca wielu pokoleń modelarzy oraz Pan Władysław  Mańka. Po raz pierwszy Konkurs Modeli Kartonowych odbył się w 2006 r. w Miejskim Gimnazjum nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. W tegorocznej imprezie brało udział 50 uczestników , którzy zaprezentowali ok. 160 modeli . Byli to modelarze indywidualni jak i modelarze działający w klubach modelarskich min z : Bielska – Białej , Krakowa , Jaworzna , Rzeszowa, Czańca, Rudy Śląskiej, Libiąża , Porąbki , Gilowic ,  Przeciszowa , Tychów , Polanki Wielkiej, Myszkowa, Chrzanowa  oraz Oświęcimia. Z każdym rokiem przybywało uczestników  tej imprezy z dalszych rejonów Polski.  Uczestniczyli także modelarze indywidualni z terenu Oświęcimia , Libiąża i Kęt oraz Krakowa . Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych : młodzików ( M) , juniorów( J) , seniorów ( S) oraz w dziesięciu klasach modeli  ( okręty , statki , budowle , figurki , samoloty jedno i wielosilnikowe, odrzutowce , pojazdy kołowe , pojazdy gąsienicowe ,żaglowce ).

W roku 2012 po raz pierwszy konkurs i wystawa pokonkursowa odbyła się w salach Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24. Od początku trwania tej imprezy prezentowane były makiety kolejowe, które stanowiły oprócz wystawionych modeli atrakcje wystawy. Po powstaniu w marcu 2013r. Oświęcimskiego Klubu Modelarzy Kolejowych „Piętrusek”  prezentowane makiety stają się coraz ciekawsze i większe. W tym roku prezentowana była też wystawa prac Pracowni Politechnicznej w Bielsku – Białej filia w Oświęcimiu. Pracownia funkcjonowała w naszym mieście od 1967r do 1997 r. Miała swoją siedzibę w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego w Oświęcimiu i Szkole Podstawowej Nr 2 w Oświęcimiu. Wystawę przygotował Pan Bogdan Kramarczyk.

Puchar Prezydenta Miasta trafił do p. Janusza Stokłosy  , który zaprezentował model Kościoła Mariackiego. Odebrał on z rąk Prezydenta Miasta Janusza Chwieruta puchar wraz z dyplomem. Wśród zaproszonych gości byli :  p..Grażyna Korczyk – dyrektor MG nr 2 w Oświęcimiu , p. Apolonia Maj – dyrektor OCK, p. Bogumiła Goryczka –dyrektor MDK w Oświęcimiu oraz przedstawiciel Delegatur Oświaty i Wychowania w Wadowicach – p. Ewa Kantyka.

Młodzi modelarze  z Oświęcimia ( MDK Oświęcim  ) zajęli bardzo dobre miejsca .Krzysztof Dawidziuk i Adam Stawowczyk ( MDK Oświęcim) zajęli I i II miejsce w grupie młodzików a kategorii budowli (MB). Natomiast drugim nagrodzonym modelarzem oświęcimskim był Jakub Kamyk ( MDK Oświęcim) , który w grupie młodzików  zajął II miejsce w kategorii pojazdów kołowych ( PK).  Krzysztof Dawidziuk zajął tez II miejsce w kategorii samolotów jednosilnikowych śmigłowych( S1)

Instruktorem  modelarzy jest Dariusz Pawlica.

Jak każda taka impreza modelarska tak i ta prowadzi do spotkań modelarzy oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Często przy kawie i herbacie prowadzone są ożywione dyskusje

na tematy związane z tym ciekawym hobby. Przy organizacji konkursu i wystawy pomagali uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach modelarskich prowadzonych w ramach innowacji pedeagogiczej.

W obecnej chwili na terenie naszego miasta działa Pracownia Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu . Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz.16.00- 17.30 w sali nr 17 w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu. Szkoła ta  prowadzi także zajęcia innowacyjne

 z techniki z elementami modelarstwa.

 

Organizatorami konkursu  i fundatorami nagród są:

  1. Urząd Miasta Oświęcim
  2. Oświęcimskie Centrum Kultury
  3. Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
  4. Miejskie Gimnazjum nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
  5. Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska
  6. Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych „Piętrusek:

 

opracował  Dariusz Pawlica

 

Skip to content