Uczniowie klasy Id zakończyli projekt „Oświęcim – miasto dwóch kultur”.

IMG_20170301_105655

 

Projekt zakładał udział w warsztatach edukacyjnym w oświęcimskim „Muzeum-Zamek” oraz w Centrum Żydowskim. W środę 1 marca młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w warsztatach pt. „Nasi dawni sąsiedzi” w oświęcimskiej synagodze. Uczniowie mogli zobaczyć przedmioty związane z religią żydowską (macewa, menora, jarmułka, tałes, itd.) oraz samo miejsce modlitwy i nauki Żydów. Młodzież miała także okazję zobaczyć multimedialną wystawę z filmami dotyczącymi wspomnień Żydów, którzy przed II wojną światową byli mieszkańcami Oświęcimia. Najważniejsze w tej wizycie okazało się spojrzenie na Oświęcim z perspektywy przedwojennej – nie jako miejsce zagłady, ale miejsce, gdzie Żydzi i Polacy tworzyli jedną społeczność. Było to możliwe przede wszystkim dzięki przedstawieniu uczniom jednostkowych historii różnych mieszkańców przedwojennego Oświęcimia.

Skip to content