„NARÓD, KTÓRY NIE ZNA SWOJEJ PRZESZŁOŚCI, UMIERA I NIE BUDUJE PRZYSZŁOŚCI”.

562-1

 

 

2 maja obchodzony jest Dniem Flagi Państwowej oraz Dniem Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

 

W tym roku obchodzimy 230. Rocznice Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja – pierwszej konstytucji państwa w Europie i drugiej na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Żyjemy w Polsce, która może szczycić się długo oczekiwaną wolnością.

Patrzymy w przyszłość, pamiętając jednak o doświadczeniach minionych lat. Dlatego dziś zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy w przeszłość.

Konstytucja 3 Maja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

Jak długo symbole te kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas!

Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej Ojczyzny traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę.

Urszula Morawska

Dzień Flagi Państwowej prezentacja multimedialna

Konstytucja 3 maja 1791 roku

Skip to content