Kalendarze Adwentowe w oświęcimskiej Dwójce

02

 

 

 

Z papieru, z kubków plastikowych, z drewna, w różnych kształtach i kolorach, pełne kreatywności i dużej ilości nakładu pracy. Tak w skrócie można opisać Kalendarze Adwentowe, które od kilku dni zdobią naszą szkołę. Inicjatorką projektu jest pani Magdalena Soboń, nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 2 w Oświęcimiu.
Co roku przed świętami pani Soboń opowiada uczniom o zwyczajach świątecznych panujących w Niemczech. To właśnie te lekcje sprawiły, że pojawił się pomysł wykonania Kalendarzy Adwentowych na okolicznościową imprezę w SP2 – Świąteczną Przygodę z Dwójką. Zamysł trafił na podatny grunt – uczniowie z zapałem i wielkim wkładem pracy wykonali kilkanaście Kalendarzy Adwentowych, które w Niemczech są bardzo miłą i starą tradycją obchodzoną w okresie adwentu. Pierwszego grudnia, w czasie oczekiwania na Boże Narodzenie dzieci otrzymują kalendarze, które składają się z 24 okienek, drzwiczek lub szufladek, w których znajdują się cukierki, czekoladki albo małe figurki związane z tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Dla nieco starszych dzieci i dorosłych w poszczególnych okienkach mogą znajdować się np. sentencje z Biblii, zwroty, przysłowia, słowa związane ze Świętami, bądź zadania na każdy dzień adwentu. Według tradycji niemieckiej wolno otworzyć każdego dnia tylko jedno okienko lub jedne drzwiczki z takim numerem, który jest kolejnym dniem adwentu. W Polsce Kalendarze Adwentowe cieszą się coraz większą popularnością, a pomysłowość w ich wykonaniu przez uczniów SP2 jest zaskakująca.
Serdecznie zapraszamy na Świąteczną Przygodę z Dwójką, w czasie której będzie można podziwiać Kalendarze Adwentowe wykonane przez uczniów pani Magdaleny Soboń. Aż do Świąt Bożego Narodzenia będą one zdobić oświęcimską Dwójkę.

Skip to content