I Konferencja Naukowa pt. „Śladami Żołnierzy Wyklętych”

DSCN9906

           W dniu 6 marca 2015 roku w Miejskim Gimnazjum nr 2 odbyła się I Konferencja Naukowa pt. „Śladami Żołnierzy Wyklętych” – postać Witolda Pileckiego. Została ona zorganizowana w ramach podjętej współpracy pomiędzy MG2 a PWSZ w Oświęcimiu, miała charakter historyczny.
Termin konferencji nie był przypadkowy. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święto państwowe wprowadzone ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku. W trakcie spotkania dr Krzysztof Małysa, wykładowca z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu z Instytutu Nauk Politycznych im. J. Karskiego, kierownik Zakładu „Pamięć o Zagładzie i Prawa Człowieka”, wygłosił wykład o Rotmistrzu Pileckim, postaci barwnej i kontrowersyjnej.
Celem konferencji było zainteresowanie uczniów naszego gimnazjum niedaleką historią oraz wskazanie i podkreślenie wagi patriotyzmu. Zamierzone działania zostały odzwierciedlone w żywej dyskusji, która wywiązała się pomiędzy dr Krzysztofem Małysą, a młodzieżą naszej szkoły. Zadawane pytania były dowodem na to, że temat zaciekawił młodych gimnazjalistów nadal „żywą” i stawiającą wiele pytań historią Polski.
Na spotkaniu mgr Brygida Sordyl, nauczyciel historii w MG2, podkreśliła ogromną rolę młodych ludzi w odkrywaniu i poznawaniu historii, a szczególnie uwydatniła wartość pamięci narodowej w procesie edukacji obywatelskiej.

Koordynatorami całego projektu były:
mgr Jolanta Mączko – nauczyciel j. angielskiego w MG2
mgr Monika Bartosz – kierownik Działu Promocji i Projektów – Rzecznik prasowy PWSZ

admin. Dariusz Wawrzyniak

Skip to content