Olim­pia­da Ma­te­ma­tycz­na Gim­na­zja­li­stów

bez-tytulu

Olim­pia­da Ma­te­ma­tycz­na Gim­na­zja­li­stów to naj­bar­dziej prestiżo­we ogól­no­pol­skie za­wo­dy ma­te­ma­tycz­ne dla uczniów gim­na­zjów. Przepro­wa­dza­ne są one z ramie­nia Mi­ni­ster­stwa Edu­ka­cji Na­ro­do­wej na zasadach re­gu­lu­ją­cych or­ga­ni­za­cję olim­piad przed­mio­to­wych w szko­łach ponad­gim­na­zjal­nych. Ce­lem Olim­pia­dy jest po­głę­bia­nie wie­dzy i umie­jęt­no­ści uczniów w za­kre­sie ma­te­ma­ty­ki oraz lep­sze przy­go­to­wa­nie do na­uki w szkołach wyż­sze­go stop­nia. I Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów odbyła się w roku szkolnym 2005/2006. W tym roku szkolnym, tj. 2016/2017, odbędzie się XII OMG, która przyjęła nową nazwę XII Olimpiady Matematycznej Juniorów. Zawody są trójstopniowe.

Za­wo­dy Stop­nia Pierw­sze­go­ po­le­ga­ją na roz­wią­zy­wa­niu za­dań w domu. Za­da­nia te są ogła­sza­ne na stro­nie in­ter­ne­to­wej OMJ. Aby za­kwa­li­fi­ko­wać  się do Zawo­dów Stop­nia Dru­gie­go, należy roz­wią­zać zadania części korespondencyjnej. W za­leż­no­ści od jakości roz­wią­zań, Ko­mi­tet Okrę­go­wy OMJ po oce­nie za­dań Za­wo­dów Stop­nia Pierw­sze­go usta­la li­stę uczest­ni­ków Za­wo­dów Stop­nia Dru­gie­go w swo­im okrę­gu i ogła­sza ją na stro­nie internetowej OMJ. Od roku szkolnego 2012/2013 Zawody I Stopnia mają część testową, którą pisze się w szkole i wynik testu jest doliczany do punktacji, jaką uczeń uzyskał z tzw. części korespondencyjnej.

Za­wo­dy Stop­nia Dru­gie­go­ (etap wojewódzki) or­ga­ni­zo­wa­ne są przez Ko­mi­te­ty Okrę­go­we (za­da­nia takie same w ca­łej Pol­sce). Trwa­ją je­den dzień. Ma­ją for­mę pra­cy pi­sem­nej. Oce­ny roz­wią­zań są we­ry­fiko­wa­ne i ujednolicane przez Ko­mi­tet Głów­ny Olimpiady.

Za­wo­dy Stop­nia Trze­cie­go­ (etap ogólnopolski) or­ga­ni­zo­wa­ne są przez Ko­mi­tet Głów­ny i trwa­ją je­den dzień. Ma­ją for­mę pra­cy pi­sem­nej. Po spraw­dze­niu prac Ko­mi­tet Głów­ny OMJ usta­la li­stę lau­re­atów i finalistów, którzy są zwolnieni z części matematycznej egzaminu gimnazjalnego i przyjęci  do wybranej szkoły średniej poza rekrutacją.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w tej olimpiadzie od początku jej istnienia. W Zawodach II Stopnia, czyli etapie wojewódzkim, brało udział 36 uczniów z naszej szkoły. Uczeń naszej szkoły Jan Gwinner uzyskał tytuł laureata.

W tym roku szkolnym 29 września odbyła się już część testowa Zawodów Stopnia Pierwszego, w której brało udział 25 uczniów naszej szkoły. Odnieśli oni sukces, gdyż średnia punktów uzyskana z części testowej przez naszych uczniów jest wyższa od średniej gminy, powiatu i województwa. Gratulujemy i życzymy powodzenia uczestnikom dalszych etapów konkursu.

Iwona Szerląg