Sejmik szkolny

DSCN0111

W dniu 13.03.2015 r. w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu odbyły się pierwsze w tym roku obrady sejmiku szkolnego, które były poświęcone tolerancji oraz wolności słowa. Sejmik został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem nauczycieli. W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele wszystkich klas, Uczniowska Rada Szkoły oraz pani Dyrektor – Grażyna Korczyk, nauczyciele- p. Alina Płonka Borowczyk, p. Brygida Sordyl, p. Anita Bury, p. Joanna Piecha, p. Beata Przybylska-Patucha i p. Adam Szafraniec.
Podczas obrad uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania: Czym jest tolerancja?, Gdzie leżą granice tolerancji i wolności słowa?, Czym jest wolność słowa w szkole i w sieci internetowej? Współcześnie mamy możliwość wyrażania swoich myśli na wiele sposobów – przede wszystkim dzięki wynalazkowi Internetu. Wolność słowa to wielki sukces demokracji, ale pamiętać należy, że “nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” (Alexis de Tocqueville). W trakcie sejmiku został zaprezentowany fragment filmu „Cyberbully”, którego fabuła jest inspirowana przypadkami z codziennego życia. Film jednoznacznie pokazuje, że nie ma anonimowości w sieci. Młodzi ludzie powinni pamiętać, że za tym, co jest napisane, umieszczone na stronach, zawsze kryje się konkretna osoba, jej historia i emocje, o czym zwykle się zapomina. To co młodzież umieszcza w sieci, zaczyna żyć własnym życiem, bez możliwości kontroli, zawsze ma wpływ na rzeczywistość. Celem prezentacji fragmentu filmu było wywołanie refleksji oraz dyskusji na temat tego, czy rzeczywiście powołując się na wolność słowa, możemy wszystko. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie tematem i żywo reagowali na podejmowane kwestie i dylematy. Podczas gorącej dyskusji obradującym udało się wypracować Kodeks Zasad Dobrego Zachowania, który uwzględnia postawę tolerancji, szacunku do innych i wolności słowa.