Wymiana polsko-niemiecka – czas pożegnania.

IMG-20221006-WA0019

Nadszedł moment pożegnania. Nasza wymiana dziś się kończy, ale nawet ostatni dzień spędziliśmy bardzo intensywnie.
Rano wyjechaliśmy zwiedzać Freiburg, duże miasto liczące ponad 230.000 mieszkańców. Mieliśmy okazję  zobaczyć Katedrę Najświętszej Marii Panny  wybudowaną na początku XIII wieku. Spacerowaliśmy wzdłuż średniowiecznych małych kanałów biegnących przez stare miasto, odkrywając imponujące budynki. Ze wzgórza zamkowego mogliśmy podziwiać panoramę miasta.  Próbowaliśmy też alzackiego specjału w jednej z tutejszych restauracji.  Flammkuchen, (coś w rodzaju podpłomyka) był podawany był tam na różne sposoby.
Po powrocie do Breisach podsumowaliśmy nasz pobyt. Uczniowie podkreślali, że czuli się w domach niemieckich partnerów, jak we własnych.
Nadrzędnym celem tej wymiany była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, podtrzymywanie wieloletnich kontaktów, zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją regionu oraz językiem. Ponadto, chcieliśmy aby młodzież zaprzyjaźniła się i poznała swoje zainteresowania oraz pasje. Te cele udało nam się osiągnąć. Naszym pragnieniem jest kontynuowanie zawartych przyjaźni.