„Z Oświęcimia do Auschwitz i z powrotem”- trasa aktywnego obywatelstwa poprzez historię

1

 

            Jest to kontynuacja  międzynarodowej wymiany polsko – włoskiej  „ Giovani memoria luoghi”na kolejne lata szkolne 2015–2016 i 2016– 2017. Pierwsza część projektu naukowego została realizowana w dniach 16-24 października 2015 r. pomiędzy uczniami Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu, a grupą włoską składającą się z młodzieży, nauczycieli, dyrektorów szkoły ISTITUTO COMPRENSIVO ASSISI 2 SCUOLA SECONDARIA I GRADO „G. Alessi”, tj. ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH im. G. Alessi oraz profesorów INSTYTUTU HISTORII WSPÓŁCZESNEJ UMBRII. Nasze gimnazjum współpracuje z w/w szkołą włoską oraz Instytutem z Perugii, prowadząc wspólnie wymianę młodzieży i nauczycieli oraz profesorów, której głównym celem jest realizacja projektu „Da Oswiecim a Auschwitz e ritorno”- zapoczątkowanego przez Profesora Dino Renato Nardelli z Instytutu Historii Współczesnej Umbrii oraz Panią Grażynę Korczyk, Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 2 im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu. Poprzez takie działania pragniemy zwrócić uwagę współczesnej młodzieży polskiej i włoskiej na historię naszych krajów, poznać kulturę i zachowania naszych włoskich przyjaciół oraz zwiedzić ich kraj. Tematem przewodnim wizyty październikowej uczniów polskich była woda i jej znaczenie  w życiu człowieka. Poprzez ten projekt, oprócz Rzymu i Wenecji, mogliśmy odwiedzić Nocera Umbra,Perugię, Asyż, czy wyspę Maggiore nad jeziorem Trazymeńskim.

Kontynuacją tego projektu będzie przyjazd grupy młodzieży włoskiej do Polski.

 

Sprawozdanie zostało opracowane przez uczniów:

Marcel Ren, Wojciech Sikora, Mikołaj Grucel

pod opieką nauczyciel języka angielskiego p. Jolanty Mączko

admin. Dariusz Wawrzyniak

Skip to content