Wymiana polsko-francuska

IMG_0493

 
Już od ponad dwudziestu lat nasza szkoła prowadzi program wymiany międzynarodowej z Collegè René Cassin Ballan – Miré we Francji.
W ramach współpracy grupa francuska w maju przyjechała do Oświęcimia. Uczniowie mieszkali w polskich rodzinach, poznając kulturę i obyczaje Polaków. Podczas gdy młodzi polscy gospodarze chodzili do szkoły, uczniom francuskim zaproponowany był bogaty program turystyczno-krajoznawczy, w ramach którego zwiedzili między innymi:
Kraków, Wieliczkę, Pszczynę, Lipowiec i Wrocław. W Oświęcimiu grupa mogła zobaczyć zamek, synagogę i była przyjęta przez Prezydenta Miasta Janusza Chwieruta. Osobnym punktem wymiany była wizyta w Muzeum Auschwitz- Birkenau.
Wieczory i weekend młodzież spędzała z rodzinami polskimi, poznawała codzienne życie w naszym pięknym kraju i szkoliła swoje umiejętności językowe.
Przez tyle lat współpracy nagromadziło się już sporo wspaniałych wspomnień i zawiązało wiele przyjaźni. Oświęcim jest miastem partnerskim Ballan- Miré jednak pomiędzy naszymi szkołami istnieje więź szczególna – szczerej sympatii i wzajemnego zainteresowania. W przyszłym roku będziemy obchodzić 25-lecie.
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w następnych edycjach wymiany i tworzenia jej dalszej historii!
Marta Miler

Skip to content