Święto Odzyskania Niepodległości w Miejskim Gimnazjum nr 2

Święto Odzyskania Niepodległości w Miejskim Gimnazjum nr 2

 

„Ojczyzno! Nie płacz swych dzieci, co giną,

Niechaj krew płynie i łzy niechaj płyną,

Niechaj się ziemi wstrząsają krawędzie,

Jest Bóg nad nami, więc i Polska Będzie! …”

 

              Święto Odzyskania Niepodległości to we współczesnej Polsce jedno z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych.  Trudno się dziwić – o odzyskanie suwerenności Polacy walczyli łącznie 123 lata (od roku 1795, kiedy miał miejsce III rozbiór). W tym ważnym dniu cała społeczność uczniowska wraz z Dyrekcją i nauczycielami spotkała się na uroczystej akademii poświęconej 96 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie zaprezentowali montaż  słowno – muzyczny, którego  motywem  przewodnim była  nasza ojczyzna – POLSKA. Młodzi artyści przedstawili historię walki Polaków o swoją tożsamość, przeplataną wierszami i piosenkami patriotycznymi. Powaga, zaduma i wzruszenie towarzyszyły nie tylko występującym, ale również udzieliły się wszystkim zgromadzonym na sali. Ważną częścią spotkania było odczytanie przez Panią Dyrektor Grażynę Korczyk listu Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości wystosowanego do nauczycieli oraz uczniów:

„…Urodziliście się już w wolnym kraju. Chciałbym, abyście obchodząc 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości poczuli, że jest ono Waszym świętem. Byście ciesząc się z wolności, która dla Was jest czymś naturalnym, przywołali emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko. …”

Na koniec swojego wystąpienia, Pani dyrektor, zaprosiła wszystkich na miejskie obchody Święta Narodowego. Zachęcam do takiego uroczystego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości  i wspólnych działań, które pozwolą w tym dniu poczuć się razem. Pamiętajmy o czynach naszych przodków,  dzięki którym możemy teraz być wolnymi Polakami. Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Mamy Niepodległą”, w ramach której wysłaliśmy specjalne kartki z życzeniami  do naszych znajomych i  instytucji, z którymi współpracujemy. Uczniowie z opiekunem URS  wykonali kokardy narodowe.

koordynator Anita Bury

 

 

 

Skip to content