Świetna postawa koszykarzy Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Mistrzostwach Polski

            W dniach od 19 czerwca do 22 czerwca w nadmorskim Kołobrzegu odbyła się X  Ogólnopolska Gimnazjada w Halowych Grach Zespołowych. W tej imprezie  województwo małopolskie reprezentowało Miejskie Gimnazjum nr 2 w  Oświęcimiu – zwycięzca Wojewódzkiej Małopolskiej Gimnazjady w koszykówce  chłopców.
Pierwszym etapem turnieju były rozgrywki grupowe. Wszyscy reprezentanci  16 województw zostali rozlosowani do czterech czterozespołowych grup.
Według regulaminu do pierwszej ósemki Mistrzostw Polski awans otrzymywały  2 najlepsze drużyny z każdej grupy. Pozostałe drużyny rywalizowały o  miejsca IX – XVI. Nasza drużyna znalazła się w bardzo silnej czwartej  grupie z gospodarzem turnieju Gimnazjum nr 6 w Koszalinie (Żak Koszalin),  Gimnazjum nr 39 w Wrocławiu (obecny Mistrz Polski klubowy – WKK Wrocław) i
Gimnazjum nr 22 w Łodzi (ŁKS Łódź).
W pierwszym  naszym meczu turnieju spotkaliśmy się z gospodarzem zawodów  – drużyną reprezentującą województwo zachodniopomorskie. Po bardzo  zaciętym spotkaniu odnosimy zwycięstwo 54 – 49 . To była bardzo ważna  wygrana, która pozwoliła uwierzyć nam we własne siły i  potwierdziła,  doskonałe przygotowanie moich graczy do gimnazjady. W drugim spotkaniu  zmierzyliśmy się z drużyną z Łodzi. W pierwszych minutach meczu  odskoczyliśmy łodzianom na kilkunasto punktową przewagę. W trzeciej  kwarcie wynik brzmiał już 35 – 23 dla nas. Niestety po 3 celnych trójkach  przeciwnika i całkowicie biernej postawie w obronie, Łódź wróciła do meczu  obejmując nawet prowadzenie 36-35. Na szczęście nasi wojownicy na czele z
kapitanem drużyny Sebastianem Bożenko w porę znaleźli drogę do kosza  rywali i  w końcówce spotkania objęliśmy 5 pkt  prowadzenie, którego nie  oddaliśmy do końca. Ostatecznie wygrywamy  41 – 36 a zwycięstwo to  sprawia, że awansujemy do pierwszej ósemki MP !!! W trzecim meczu grupowym  musieliśmy uznać wyższość drużyny z Wrocławia. Wrocław pokonuje nas 46-28.
W drugim etapie rozrywek przyszło nam rywalizować z dwoma najlepszymi  teamami z grupy B.  W pierwszym spotkaniu zmierzyliśmy się z Gimnazjum nr  4 z Włocławka. Drużyna  oparta na zawodnikach klubu TKM Włocławek to  obecnie trzecia siła w Polsce. Po ciężkiej walce musieliśmy uznać wyższość  bardziej utytułowanej drużyny. Następnym przeciwnikiem była ekipa z
Tarnobrzegu. Mecz ten był bardzo wyrównany. W naszym zespole świetnie  rozpoczął Oliver Copik trafiając 3 trójki w pierwszej kwarcie, jednak  faworyzowana Siarka Tarnobrzeg odpowiadała równie skutecznymi akcjami z  dystansu. Przez cały mecz gra toczyła się kosz za kosz.  Prowadzenie  zmieniało się praktycznie po każdej akcji. Na 40 sek prze końcem spotkania był remis po 48. Przechwytujemy piłkę po dobrej akcji obronnej całej  drużyny. Sebastian Bożenko wyprowadzając akcję zostaje faulowany i na 6  sek przed końcową syreną wykonuje dwa osobiste. Pierwszy rzut trafia i  obejmujemy 1 pkt. prowadzenie. Drugi rzut niestety jest chybiony ale piłkę  z tablicy atakowanej zbiera Szymon Cisowski i dzięki tej zbiórce wygrywamy spotkanie  sprawiając niespodziankę i rewanżujemy się Tarnobrzegowi za  wysoką porażkę aż 76 pkt.!!! dwa lata temu w Ćwierćfinale MP przy  ogłuszającym dopingu rodziców zawodników. To zwycięstwo bardzo dokładnie  pokazuje jaki postęp zrobiła drużyna w ostatnich dwóch latach.
W ostatnim dniu turnieju walczymy o 5 lokatę z Białymstokiem. Niestety, w  tym spotkaniu widać po oświęcimianinach trudy turnieju. Zwycięstwo z  Tarnobrzegiem kosztowało nas zbyt wiele sił aby skutecznie przeciwstawić  się Białostockim Żubrom.
Ostatecznie przegrywamy tą potyczkę 46-40 zajmując 6 pozycję.
Drużyna Miejskiego Gimnazjum nr 2 wystąpiła w składzie: Oliver Copik,  Sebastian Bożenko, Szymon Cisowski, Szczepan Sobczyk, Patryk Holik, Kacper  Kułaga, Kacper Szołdrowski, Maciej Pawlica, Mateusz Szczerbowski, Paweł  Tarasek, Kacper Ćwiękała, Aleksander Nowak, Tadeusz Rochowiak

Klasyfikacja końcowa:

1 Gdynia – Pomorskie
2 Włoclawek – Kujawsko-pomorskie
3 Wrocław  – Dolnośląskie
4 Radom – Mazowieckie
5 Białystok – Podlaskie
6 Oświęcim – Małopolskie
7 Tarnobrzeg – Podkarpackie
8 Ostrów Wielkopolski – Wielkopolskie
9 Łódź – Łódzkie
10 Biała Podlaska – Lubelskie
11 Katowice – Śląskie
12 Skarżysko Kamienna – Świętokrzyskie
13 Koszalin – Zachodniopomorskie
14 Prudnik – Opolskie
15 Żary – Lubuskie

Runda Finałowa Etap I

Grupa A (mecze o miejsca I-VIII)
drużyny z I i II miejsce z grupy 1 i 3 tworzą grupę A (zaliczenie wyników)

Gdynia – Ostrów Wielkopolski  58 : 40
Białystok – Radom  58 : 59 po 3 dogrywkach
Białystok – Ostrów Wielkopolski  58 : 43
Gdynia –  Radom  55 : 37

TABELA

1 Gimnazjum 9 Gdynia  6 pkt.
2 Gimnazjum 3 Radom  5 pkt.
3 Gimnazjum Białystok  4 pkt.
4 Gimnazjum 3 Ostrów Wielkopolski 3 pkt.

Grupa B (mecze o miejsca I-VIII) Hala Wąska
drużyny z I i II miejsce z grupy 2 i 4 tworzą grupę A B
(zaliczenie wyników)

Włocławek – Oświęcim  92 : 44
Tarnobrzeg – Wrocław  33 : 42
Tarnobrzeg – Oświęcim  48 : 49
Włocławek – Wrocław  51 : 41

TABELA

1 Gimnazjum 4 Włocławek  6 pkt.
2 Gimnazjum 39 Wrocław 5 pkt
3 Gimnazjum 2 Oświęcim 4 pkt.
4 Gimnazjum 2 Tarnobrzeg 3 pkt.

DZIEŃ 3 NIEDZIELA 21.06.2014

o miejsce XIII drużyna Prudnik – Koszalin  33 : 60
o miejsce XI Skarżysko Kamienna – Katowice  26 : 39
o IX miejsce: Biała Podlaska – Łódź  30 : 33
o miejsce VII Tarnobrzeg – Ostrów Wielkopolski  49 : 47
o miejsce V  Oświęcim – Białystok  40 : 46
o miejsce III Wrocław – Radom  36 : 35
FINAŁ: Włocławek – Gdynia  46 : 51 po dogrywce

koordynator Wojciech Porębski

Skip to content