Lekcja empatii

Resized_20181214_080024_3762

13.12.2018 r. – w dniu dzisiejszym wraz z moją klasą – 8 B, odwiedziliśmy Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Piasku koło Pszczyny zwany także “Domem Kulejących Aniołów”. Myślę, że odwiedziny te były czasem refleksji dla nas, ludzi zdrowych. Pozwoliły nam spojrzeć na życie z innej perspektywy. Każdy uczeń miał szansę zetknięcia się z podopiecznymi ośrodka  i zobaczyć jak wygląda praca z niepełnosprawnym dzieckiem,  dzięki czemu mogliśmy indywidualnie poznać naszych rówieśników. Każdy z nich ma jakieś talenty, jedni pięknie rysują, inni śpiewają czy grają na instrumentach. Wszyscy są na jakiś swój sposób wyjątkowi. Zachwyciła nas ich otwartość i uśmiech nieschodzący z twarzy, ta pogoda ducha. Po zajęciach w salach, mieliśmy okazję pośpiewać razem kolędy. Następnie spotkaliśmy się z Panią Dyrektor, która jest osobą pełną ciepła, wytrwałości i chęci niesienia pomocy. Wytłumaczyła nam jak wygląda prowadzenie ośrodka, integracja dzieci ze środowiskiem i długi proces nauczania i rozwoju. W „Domu Kulejących Aniołów” swoje miejsce mają zarówno malutkie dzieci, jak i dorośli do 25 roku życia. Dla ludzi chorych, którzy ukończyli 25 lat działa także świetlica pozwalająca na dalszy rozwój i kontakt z rówieśnikami. Dzisiejszy wyjazd pozwolił nam zobaczyć życie ludzi z niepełnosprawnościami. Funkcjonowanie osób chorych jest uzależnione od pomocy innych. Dlatego też wraz z moją klasą zachęcam do niesienia pomocy! Dzisiejsza wizyta była dla nas prawdziwą lekcją empatii.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom i pracownikom szkoły za wszystkie złożone dary dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Piasku, które dzisiaj mogliśmy zawieźć chorym dzieciom i podopiecznym „Domu Kulejących Aniołów”. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Agnieszki Szczerbowskiej.

Magdalena Soboń