Etyka… Jeden świat, a różne jego sposoby postrzegania.

01

 

 

Kim jestem? Czym jest dobro? Jakie wartości w moim życiu są ważne? Dokąd zmierzam? Religie świata. Moje prawa i moje obowiązki. Czy zwierzęta też mają swoje prawa? Co mogę zrobić dla siebie? Co mogę zrobić dla innych? To tylko wybrane zagadnienia, na które uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia z etyki, próbują szukać odpowiedzi.

Etyka – filozofia życia. Filozofia moralna i od niedawna również forma dodatkowych, nieodpłatnych zajęć w naszej szkole. Zajęć poszerzających horyzont myślenia młodych ludzi. W ramach lekcji uczniowie m.in. czytają Kodeks Hammurabiego, poznają fragmenty Księgi Umarłych, Koranu, Biblii, Tory. Ale przede wszystkim poznają siebie. Zajęcia prowadzone są na terenie szkoły jak i poza nią. Prawa zwierząt i kwestie odpowiedzialności nasi uczniowie mogli poznać w schronisku w Oświęcimiu. Dziewczynki przygotowały również zagadki, rebusy, krzyżówki dla swoich najmłodszych kolegów i koleżanek z klas pierwszych. W ramach zajęć: “Ja, a mój młodszy kolega” uczennice udały się na zajęcia do świetlicy szkolnej. Największą atrakcją okazała się namalowana krowa, a prawdziwym wyzwaniem misiu. Misia trzeba było bowiem pokolorować według określonych reguł – kto ma rodzeństwo – koloruje łapkę na czerwono, kto nie – zostawia białą. Kto lubi szkołę, maluje misiowi nóżkę na żółto, kto nie – na czarno itd., w efekcie wszyscy mieli takie same misie, ale każdy inaczej go pokolorował. Kolejny raz okazało się, że wszyscy jesteśmy tacy sami, a jednak każdy z nas jest inny. I o tym właśnie jest etyka – bo jest jeden świat i różne jego sposoby postrzegania.

 

Danuta Nieckarz

Skip to content