Ekologia a Ochrona Środowiska – WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

image4

 

 

Deficyt wody na świecie sprawia, że jej odzyskiwanie stanowi niezwykle istotny element troski o środowisko naturalne. Zanieczyszczenia grożą zatruciu czystych wód. Takimi i innymi przesłankami kierowali się uczniowie klasy IIId (gimnazjum), którzy w dniu 7 maja udali się na lekcję chemii do Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu. Zapoznając się z metodami oczyszczania ścieków utrwalili w sposób praktyczny swoje wiadomości zdobyte przez 3 lata na tych zajęciach (sedymentacja, koagulacja, zobojętnienie, fermentacja, spalanie, biogaz, pH i odczyn roztworu, strącanie osadu, zawiesiny…). Pomimo wielu niedogodnych dla nas sytuacji („niepowtarzalny zapach” czy niezwykłe widoki zagęszczonego osadu) nasuwała się nam jedna myśl:

„Człowiek jest nierozerwalną częścią przyrody, a więc troska o jej przetrwanie leży w jego najgłębszym interesie”.

 

Małgorzata Wanat, Wiesława Dziedzic

Skip to content