Andrzejki w klasie 1c

370130516_850261253312840_125973075239048314_n

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się,  aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi. 24 listopada 2023 roku w zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się uczniowie z klas I c.   Andrzejkowe spotkanie rozpoczęło się magicznymi słowami: „Andrzeju, nasz dobrodzieju, dobrą wróżbę daj”. Siedząc w magicznym kręgu, dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z  “przymrużeniem oka”. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz  emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy.

 

Barbara Zając

Skip to content