77 ROCZNICA I Transportu więźniów polskich do Auschwitz

20170614_095332_resized

14 czerwca 1940r. z więzienia w Tarnowie wyruszył I transport więźniów polskich do utworzonego w kwietniu 1940r. obozu koncentracyjnego Auschwitz. Transport liczył 728 mężczyzn: uczestników kampanii wrześniowej, działaczy społecznych i politycznych, grupę inteligencji polskiej, księży, studentów i gimnazjalistów. To ważne wydarzenie, które uważane jest za początek funkcjonowania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady Żydów europejskich Auschwitz-Birkenau przypomnieli uczniowie klas 1c, 2c, 2d, 2e, 3c, 3e podczas dzisiejszego apelu. Prezentacja przedstawiona przez uczniów, fragmenty filmu „Koledzy. Portrety z pamięci” oraz relacji byłego więźnia Kazimierza Albina pokazały fakty, wspomnienia i odczucia byłych więźniów dotyczące ich aresztowania, osadzenia w tarnowskim więzieniu, transportu do Auschwitz, okresu kwarantanny i uwięzienia w obozie koncentracyjnym. Poznając historię pierwszych więźniów obozu, uczniowie mogli uwrażliwić się na krzywdę ludzką, zrozumieć jak ciężko było przeżyć Polakom pobyt w Auschwitz poprzez terror, głód, ciężką pracę, katastrofalne warunki stworzone im tam przez niemieckich nazistów.

Opiekun – Beata Matyjaszek-Śnieżek