Wymiana polsko-niemiecka

IMG-20230424-WA0012

Z niecierpliwością czekaliśmy na rewizytę uczniów niemieckich z Hugo-Höfler- Realschule w Breisach, aby pokazać im nasz region z jak najlepszej strony. Nasi goście z Niemiec przyjechali do Oświęcimia w poniedziałek 27. marca 2023 r.

Wspólnie spędzony czas obfitował w wiele projektów, przedsięwzięć oraz wyjazdów integracyjnych, które przybliżyły uczestnikom wymiany naszą kulturę.
Goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach wpisaną na listę UNESCO, a kolejnego dnia Muzeum Browaru w Żywcu.
W Krakowie podziwiali Wawel, Drogę Królewską, a także zwiedzili Fabrykę Oskara Schindlera.

Ważnym punktem spotkania była wizyta w muzeum byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau, po której udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Uczestnicy  starali się przemyśleć, jakie wnioski możemy wyciągnąć z tej lekcji historii dla nas i naszej przyszłości.

Nie zabrakło również spotkania z Prezydentem Miasta – Januszem Chwierutem, który podkreślał, jak istotna jest współpraca między naszymi miastami.

Wymiana obfitowała w wiele atrakcji i niespodzianek – wszystko po to, aby scalić relacje polsko-niemieckie, poszerzyć horyzonty kulturowe, a także polepszyć umiejętności językowe.