Wymiana Międzynarodowa z Hugo-Höfler- Realschule w Breisach.

Wieliczka 2014

            Pod koniec września młodzież z klas drugich i trzecich Miejskiego Gimnazjum nr 2 im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu pod opieką nauczycieli: Magdaleny Soboń, Marty Gacur i Berty Bolisęgi  uczestniczyła w 10.  Wymianie Międzynarodowej z Hugo-Höfler- Realschule w Breisach. Goście  byli zakwaterowani  w rodzinach swoich polskich partnerów. Czas , który tam spędzili,  był aktywny dla obu grup. Młodzież z Breisach poznawała obyczaje, które panują w polskich domach, potrawy i kulturę. Program obejmował m.in. wyjazd w Beskidy i do Zakopanego, jak również zwiedzanie Krakowa, Oświęcimia, Kopalni Soli w Wieliczce, Browaru w Żywcu oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które jest szczególnym miejscem pamięci opowiadającym  historie  ludzi z całego świata. Uczniowie spotkali się również z Prezydentem Miasta Oświęcim panem Januszem Chwierutem, który gorąco przyjął obie grupy i zaprosił młodzież  na oświęcimski rynek, gdzie odbył się koncert zespołu “Enej”. Pomimo że nasi partnerzy nie rozumieją języka polskiego to i tak świetnie się bawili. Kolejnego  dnia wczesnym rankiem grupa wyruszyła do Zakopanego. Choć pogoda nie była ładna, to i tak nikomu to nie przeszkadzało, każdy chętnie spacerował po Krupówkach. Jednym z najważniejszych dni mających bardzo uroczysty charakter, był wieczór pożegnalny,  gdzie obchodziliśmy  jubileusz 10. wymiany międzynarodowej pomiędzy naszymi szkołami, która z roku na rok zaciska więzi między uczniami, nauczycielami i naszymi miastami. Młodzież z obu szkół nawiązała wieloletnie  przyjaźnie, jest otwarta na nowe wyzwania. Siedem dni upłynęło jak jeden dzień. Niestety, wszystko  co dobre, szybko się kończy.. Partnerzy naszych uczniów musieli się z nimi pożegnać, ale tak zacieśnione więzi na pewno pozostaną na długo i na pewno będą ze sobą utrzymywać kontakt, a kto wie,  może nawet się odwiedzą.

uczennica kl III f Natalia Matuła

Skip to content