VIII Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim

01

 

Wyniki_seniorzy

Wyniki _juniorzy

Wyniki_młodzicy

 

Czwarty raz w gościnnych salach Oświęcimskiego Centrum Kultury a ósmy w Oświęcimiu  odbył się w dniach 1-3 kwietnia 2016  r. VIII Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i cieszył się dużym zainteresowaniem  o czym świadczy min. obecność modelarzy i modelarni biorących udział w podobnych imprezach na terenie Polski i Europy. Była to  promocja miasta Oświęcim . Niewątpliwą atrakcją wystawy były makiety kolejek elektrycznych ,symulator jazdy pociągiem zaprezentowane przez „Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych „ , który powstał w marcu 2013  roku. Zamierzeniem uczestników tego klubu jest propagowanie modelarstwa kolejowego , historii kolejnictwa , organizowanie pokazów makiet kolejowych , budowa makiet i infrastruktury kolejowej. Klub ten prezentował już swoje makiety kolejowe na wystawach makiet kolejowych w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Sosnowcu, Toruniu w 2013, 2014, 20115 i 2016r.r oraz podczas WOŚP w Oświęcimiu w styczniu 2014, i 2015 i 2016r.

Kolejną atrakcją wystawy i konkursu było zaprezentowanie wystawy starego sprzęty RTV i AGD przygotowanej przez hobbystów z terenu Ziemi Oświęcimskiej p. Zbigniewa Bromnika i p. Dariusza Pawlicę.

Wystawę konkursową można było oglądać w dniu 3 kwietnia 2016  r. w godz.900– 1500 w sali konferencyjnej i edukacyjnej  Oświęcimskiego Centrum Kultury. Uroczyste zakończenie konkursu zaplanowano w tym samym dniu na godz. 14 00. Puchar Prezydenta Miasta trafił do p. Krzysztofa Seweryna  , który zaprezentował model lotniskowca USS Saratoga. Odebrał on z rąk z- cy Prezydenta Miasta p. Andrzeja Bojarskiego puchar wraz z dyplomem. Wśród zaproszonych gości byli :   p. Apolonia Maj dyrektor OCK oraz p. Bogumiła Goryczka – dyrektor MDK w Oświęcimiu oraz przedstawiciel Delegatur Oświaty i Wychowania w Wadowicach – p. Ewa Kantyka a także Radna Rady Miasta p. Krystyna Gabryś.

Młodzi modelarze  z Oświęcimia ( MDK Oświęcim  ) zajęli bardzo dobre miejsca. Krzysztof Dawidziuk i ( MDK Oświęcim) Zajął on I  miejsce w grupie młodzików a kategorii budowli (MB) oraz pojazdów gąsienicowych(PG).Zdobył także I miejsce wśród najlepszych modeli w kategorii młodzik. Natomiast kolejnymi nagrodzony mymi  modelarzami oświęcimskimi  byli Jakub Kamyk, Jan Dylik,Przemek Chylaszek, Natalia Klimek ( MG nr 2 Oświęcim) , który w grupie  juniorów startowali w kategorii budowli oraz budowli kolejowych.  Instruktorem  modelarzy jest Dariusz Pawlica.

W obecnej chwili na terenie naszego miasta działa Pracownia Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu . Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz.16.00- 17.30 w sali nr 17 w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu. Szkoła ta  prowadzi także zajęcia innowacyjne z techniki z elementami modelarstwa.

W przebiegu imprezy pomagali uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu , którzy uczęszczają na zajęcia modelarskie prowadzone jako innowacja z przedmiotu zajęć praktycznych.

Nad całością czuwał pomysłodawca imprezy Dariusz Pawlica.

Organizatorami i sponsorami  imprezy były:

  1. Urząd Miasta Oświęcim
  2. Oświęcimskie Centrum Kultury
  3. Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
  4. Miejskie Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu
  5. Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska
  6. Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych „Piętrusek”

 

Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Oświęcimia.

Atrakcją wystawy była makiety kolejek elektrycznych, przy której chętnie zatrzymywali się zarówno dorośli jak i dzieci oraz stoiska, na których można było nabyć modele i akcesoria modelarskie. Wielu zwiedzających  podkreśliło, że takie imprezy są potrzebne w naszym mieście słynącym z tradycji modelarskich. Wystawę obejrzało ok.800 osób. Na uwagę zasługuje fakt, że konkursem w Oświęcimiu zainteresowały się sklepy modelarskie z Łodzi, Kielc, Rybnika, Jaworzna, które przyjechały w tym roku do Oświęcimia

Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i cieszył się dużym zainteresowaniem

o czym świadczy min. obecność modelarzy i modelarni biorących udział w podobnych imprezach na terenie Polski i Europy. Była to  promocja miasta Oświęcim .

Jak każda taka impreza modelarska tak i ta prowadzi do spotkań modelarzy z rożnych miast

i miejscowości oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Często przy kawie i herbacie prowadzone są ożywione dyskusje na tematy związane z tym ciekawym hobby. Każde dziecko otrzymywało model kartonowy przygotowany przez organizatorów na którym były umieszczone logo poszczególnych sponsorów imprezy

W imprezie brało udział 100 uczestników , którzy zaprezentowali ok. 330 modeli . Byli to modelarze indywidualni jak i modelarze działający w klubach modelarskich min z : Bielska – Białej , Krakowa , Jaworzna , Mikołowa, Myszkowa, Czańca, Porąbki,  Rudy Śląskiej, Gilowic ,  Przeciszowa , Tychów , Polanki Wielkiej oraz Oświęcimia, Mazańcowic, Świdnika, Kielc, Krakowa, Gliwic. Uczestniczyli także modelarze indywidualni z terenu : Śląska, Oświęcimia , Libiąża, Chrzanowa, Krakowa i Kęt, Sosnowca . Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych : młodzik, junior, senior.

 

koordynator Dariusz Pawlica

admin. Dariusz Wawrzyniak

Skip to content