Turniej ćwierćfinałowy Mistrzostw Polski

DSC_1340

            Turniej ćwierćfinałowy Mistrzostw Polski U-14 w Toruniu pozwolił młodej drużynie UKS Kadet zdobyć ogromny bagaż doświadczeń.
Zanim opiszemy dokładnie zmagania turniejowe, parę słów o młodych niedźwiedziach.
Nasza drużyna młodzików po bardzo dobrym sezonie wywalczyła 4 miejsce w lidze małopolskiej i prawo udziału w turnieju ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski. Ale po kolei. Na początku sezonu nikt nie stawiał naszego teamu w gronie faworytów. Pierwszy mecz w sezonie i wysoka porażka z Wisłą Kraków 123 – 18 !!!! doskonale obrazuje miejsce z jakiego zaczynaliśmy. Nikt po takiej klęsce się nie załamał. Ciężka praca na treningach koszykarskich, pot i łzy z trenerem od przygotowania motorycznego zaczęły czynić cuda. Młode niedźwiedzie dosłownie z dnia na dzień zaczęły robić postępy i co najważniejsze wygrywać mecze. Wysoka wygrana z Koroną Kraków, pogrom w meczu derbowym z Niwą, wygrana z drużyną Radwan Sport Kraków uskrzydliły młodych adeptów koszykówki. Następnie przyszedł sprawdzian z mocnym Regisem Wieliczka, który uświadomił nam ile jeszcze pracy przed nami. Wynik 86-32 mówi sam za siebie. Żmudne oglądanie nagrań wideo z meczów i stopniowa eliminacja błędów na treningach, pozwala ciągle iść do przodu. Przed rundą rewanżową zajmujemy 4 lokatę z bilansem 7 zwycięstw i 3 porażek i stajemy się objawieniem ligi. W rewanżach gramy jeszcze lepiej porażka z Wisłą 76 – 47 , nieznaczna z Regisem Wieliczka 58 : 45 i wreszcie wygrana z MKS Gorlice 60 – 56 pozwala nam uwierzyć we własne siły. Ogromny potencjał drzemiący w naszym zespole, fantastyczna atmosfera i duch drużyny w krótkim czasie pozwolił nam zagrać na szczeblu ogólnopolskim. Do turnieju 1/4 przygotowujemy się bardzo ciężko, dwa obozy, Turniej Międzynarodowy, na którym pokonujemy Wieliczkę pozwalają nam wskoczyć na kolejny stopień wtajemniczenia koszykarskiego. W odczuciu zawodników i ich rodziców kadra trenerska i zarząd zrobił wszystko co mógł w przygotowaniu drużyny do Mistrzostw Polski.

Piątek 24.04.2015r.
Twarde Pierniki Toruń – UKS Kadet Oświęcim 88 : 35
W pierwszym dniu turnieju podejmowaliśmy mistrza województwa kujawsko – pomorskiego – drużynę Twarde Pierniki SA Toruń. Gospodarze ćwierćfinałów MP to drużyna niepokonana w swojej lidze, posiadająca w swoim składzie wysokich zawodników, którzy z łatwością kończyli akcje wsadami na rozgrzewce. Atut własnego parkietu, kilku graczy w szerokiej kadrze Polski i ogromna trema oświęcimian nie pozwoliła na nawiązanie równorzędnej walki z przeciwnikiem. W tym meczu każdy z zawodników dostał prawie tyle samo minut na parkiecie aby w pełni mógł zaznajomić się z warunkami panującymi na hali i w pełni poczuć atmosferę turniejowych zmagań. Niestety mecz inauguracyjny przegrywamy 88-35 choć momentami nasza gra wyglądała bardzo dobrze.

Sobota 25.04.2015r.
Mikst Międzychód – Kadet Oświęcim 49 : 45
W drugim dniu turnieju podejmowaliśmy trzecią siłę województwa Wielkopolskiego drużynę Mikstu Międzychodzie. Mecz ten był dla nas bardzo ważny. Wygrana pozwalała realnie myśleć o awansie do półfinałów MP. Od samego początku spotkania gra toczy się punkt za punkt Po pierwszych 5 minutach przegrywamy 3-2 po regulaminowej zmianie piątek Mikst obejmuje prowadzenie 14-8. W tym fragmencie gry nie potrafimy utrzymać reprezentanta wielkopolski Patryka Kuca autora wszystkich 11 pkt. Pierwszą kwartę przegrywamy 14-8. W drugiej kwarcie zaczynamy odrabiać straty po bardzo dobrej grze Piotrka Frydla i Łukasza Stolarczyka. Na przerwę schodzimy z jedno punktową stratą 25-24. W trzeciej kwarcie walczymy punkt za punkt i w końcówce tej odsłony wychodzimy na 2 pkt. przewagę. Czwartą kwartę zaczynamy koncertowo szybkie dwie kontry dają nam 6 pkt. prowadzenie. Niestety Mikst zaczyna celnie rzucać trójki i bardzo szybko odrabia straty. W samej końcówce zaczynamy popełniać za dużo niewymuszonych strat w ataku co skrzętnie wykorzystuje przeciwnik i wygrywa całe spotkanie 49-45.

Niedziela 26.04.2015r.
GTK Gdynia- Kadet Oświęcim 87 : 31
W ostatnim dniu turnieju podejmowaliśmy wicemistrza województwa pomorskiego drużynę GTK Gdynia. Przed tym spotkaniem mieliśmy jeszcze szansę awansować do następnego etapu rozgrywek. Warunkiem była 19 punktowa wygrana. Niestety przeciwnik okazał się zbyt mocny. Presja obrońców na całym placu gry powodowała zbyt wiele strat, które przeciwnik zamieniał na łatwe punkty. Ambitnie walcząca drużyna z Oświęcimia musiała uznać wyższość bardziej doświadczonej ekipie z Gdyni.
Nasza drużyna wyjeżdża z Torunia z ogromnym bagażem doświadczeń. Wiedza jaką zdobyliśmy na turnieju będzie procentować w przyszłości. Niestety w tej kategorii wiekowej aby odnosić sukcesy potrzeba mieć bardzo wyrównany 12 osobowy skład. My jeszcze takiego nie posiadamy. Ale zainteresowanie się kilkoma naszymi zawodnikami przez trenera kadry narodowej pana Michała Mroza, świadczy o ogromnym potencjale, który tkwi w naszych graczach. Jestem przekonany, że w przyszłym sezonie również awansujemy do ćwiećfinału MP i nasza gra będzie znacznie lepsza.

trener Wojciech Porębski
admin. Dariusz Wawrzyniak

Skip to content