Program „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

Miednoje - tablica upamiętniająca.

          Program „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” to projekt edukacyjny dotyczący upamiętnienia oficerów wymordowanych w Katyniu, Twerze, Charkowie. Jest to ogólnopolska akcja posadzenia 21 857 Dębów Pamięci. Program wpisuje się doskonale w dotychczasową działalność szkoły dotyczącą uszanowania i ocalenia pamięci historycznej. Jest trzecim z kolei projektem związanym z  upamiętnieniem historii XX- wiecznej Polski. Razem z projektami: „Powojenne losy „Dzieci Holokaustu” oraz „Opowiem wam o wolnej Polsce” tworzą  sposobność do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, komunizmu widzianych przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Projekt, który jest realizowany w naszym gimnazjum   zatytułowaliśmy:„ Jak ocalić Katyń od zapomnienia – losy Józefa Szarka.” W ramach programu odbyło się spotkanie z rodziną pana Józefa, która przybliżyła losy naszego bohatera. Młodzież wzięła udział w cyklu lekcji historycznych poświęconych tematyce katyńskiej. Efektem tych działań jest wystawa, na której przedstawiona jest biografia Józefa Szarka, którego tragiczne losy wpisują się w historię II wojny światowej. Ponadto uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „By nie zostały po nich tylko guziki ”. Projekt zakończy się 29 maja 2014 r. uroczystością posadzenia dębu upamiętniającego postać Józefa Szarka.

Skip to content