IX Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcimia

IMG_4106

 

 

Piąty raz w gościnnych salach Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu odbył się w dniach 21-23 kwietnia 2017 r. IX Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i cieszył się dużym zainteresowaniem o czym świadczy min. obecność modelarzy i modelarni biorących udział w podobnych imprezach na terenie Polski i Europy. Była to promocja miasta Oświęcim . Niewątpliwą atrakcją wystawy były makiety kolejek elektrycznych , zaprezentowany przez „Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych „ , który powstał w marcu 2013 roku. Zamierzeniem uczestników tego klubu jest propagowanie modelarstwa kolejowego , historii kolejnictwa , organizowanie pokazów makiet kolejowych , budowa makiet i infrastruktury kolejowej. Klub ten prezentował już swoje makiety kolejowe na wystawach makiet kolejowych w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Sosnowcu, Toruniu w 2013, 2014, 20115 i 2016r.r oraz podczas WOŚP w Oświęcimiu w styczniu 2014, i 2015 i 2016r.

Kolejną atrakcją wystawy i konkursu było zaprezentowanie wystawy starego sprzęty RTV i AGD przygotowanej przez hobbystów z terenu Ziemi Oświęcimskiej p. Zbigniewa Bromnika,p. i p. Dariusza Pawlicę. W tym roku na małej sali edukacyjnej swoje modele redukcyjne w różnych salach zaprezentowała też grupa modelarzy oświęcimskich.

Wystawę konkursową można było oglądać w dniu 23 kwietnia 2017 r. w godz.900- 1500 w sali konferencyjnej i edukacyjnej Oświęcimskiego Centrum Kultury. Uroczyste zakończenie konkursu zaplanowano w tym samym dniu na godz. 14 00. Puchar Prezydenta Miasta trafił do p. Andrzeje Jakulewicza , który zaprezentował model ORP Warszawa. Odebrał on z rąk Prezydenta Miasta p. Janusza Chwieruta puchar wraz z dyplomem. Wśród zaproszonych gości byli : p. Apolonia Maj dyrektor OCK oraz p. Bogumiła Goryczka – dyrektor MDK w Oświęcimiu oraz p. Grzegorz Olszewski – dyrektor MG 2 w Oświęcimiu.
Młodzi modelarze z Oświęcimia zajęli bardzo dobre miejsca. Krzysztof Dawidziuk ( MG 2 Oświęcim) Zajął on I miejsce w grupie juniorów za najlepiej wykonany model w tej klasie. Natomiast kolejnymi nagrodzonymi modelarzami oświęcimskimi byli: Martyna Bartecka, Romanek Kacper, Romanek Jan oraz Guzik Robert.( MDK Oświęcim i MG nr 2 Oświęcim ) , którzy w grupie młodzików startowali w kategorii budowli oraz budowli kolejowych. Instruktorem modelarzy jest Dariusz Pawlica.
W obecnej chwili na terenie naszego miasta działa Pracownia Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu . Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz.16.00- 17.30 w sali nr 17 w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu. Szkoła ta prowadzi także zajęcia innowacyjne z techniki z elementami modelarstwa.
W przebiegu imprezy pomagali uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu , którzy uczęszczają na zajęcia modelarskie prowadzone jako innowacja z przedmiotu zajęć praktycznych.
Nad całością czuwał pomysłodawca imprezy Dariusz Pawlica.

Organizatorami i sponsorami imprezy były:
1. Urząd Miasta Oświęcim
2. Powiat Oświęcimski
3. Oświęcimskie Centrum Kultury
4. Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
5. Miejskie Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu
6. Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska
7.Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych „Piętrusek”
Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Oświęcimia.
Atrakcją wystawy była makiety kolejek elektrycznych, przy której chętnie zatrzymywali się zarówno dorośli jak i dzieci oraz stoiska, na których można było nabyć modele i akcesoria modelarskie. Wielu zwiedzających podkreśliło, że takie imprezy są potrzebne w naszym mieście słynącym z tradycji modelarskich. Wystawę obejrzało ok.800 osób. Na uwagę zasługuje fakt, że konkursem w Oświęcimiu zainteresowały się sklepy modelarskie z Łodzi, Bielska – Białej , Jaworzna, które przyjechały w tym roku do Oświęcimia.
Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i cieszył się dużym zainteresowaniem o czym świadczy min. obecność modelarzy i modelarni biorących udział w podobnych imprezach na terenie Polski i Europy. Była to promocja miasta Oświęcim .
Jak każda taka impreza modelarska tak i ta prowadzi do spotkań modelarzy z rożnych miast i miejscowości oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Często przy kawie i herbacie prowadzone są ożywione dyskusje na tematy związane z tym ciekawym hobby. Każde dziecko otrzymywało model kartonowy przygotowany przez organizatorów na którym były umieszczone logo poszczególnych sponsorów imprezy.
W imprezie brało udział 100 uczestników , którzy zaprezentowali ok. 250 modeli . Byli to modelarze indywidualni jak i modelarze działający w klubach modelarskich min z : Bielska – Białej , Krakowa , Jaworzna , Mikołowa, Myszkowa, Czańca, Porąbki, Rudy Śląskiej, Gilowic , Przeciszowa , Tychów , Polanki Wielkiej oraz Oświęcimia, Mazańcowic, Kielc, Krakowa, Gliwic. Uczestniczyli także modelarze indywidualni z terenu : Śląska, Oświęcimia , Libiąża, Chrzanowa i Kęt. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych : młodzik, junior, senior.

Dariusz Pawlica

Skip to content